Psychoterapia online – czy warto?

Psychoterapia online – czy warto?

Psychologia online to nowy trend w psychologii, który nabiera mocnego rozpędu. Z takiej usługi korzysta coraz więcej pacjentów, a wszystko to za sprawą zalet, jakie owa forma oferuje:

  • Po pierwsze jest świetną alternatywą dla tradycyjnych spotkań, które mogą być uciążliwe z kilku względów. Niektórzy nie mają czasu na dojazdy, więc dla nich opcja skorzystania z wizyty w warunkach domowych jest rozwiązaniem szytym na miarę ich potrzeb. Są też tacy, którzy fizycznie nie mogliby uczestniczyć w spotkaniu, ze względu na problemy zdrowotne, niepełnosprawność lub przebywanie daleko od stacjonarnego punktu (np.

    za granicą);

  • Psycholog online oferuje pełną anonimowość i jeszcze większe poczucie komfortu. Jest spora grupa osób, która zwyczajnie boi się pokazywać w poradniach psychologicznych. Wstydzą się, że ktoś ich zobaczy, zaczną generować się plotki – wolą tego unikać. Dzięki zachowaniu spotkania w tajemnicy mogą cieszyć się skutecznością leczenia jeszcze bardziej;
  • Psychologowie, którzy udzielają swoich porad online są tańsi, w związku z tym pacjent również na tym korzysta, a konkretniej – jego budżet.

    Spowodowane jest to wyeliminowaniem takich konieczności jak: wynajem lokalu, jego umeblowanie, itd.;

  • Dzięki tak nowoczesnej formie, z psychoterapii może korzystać dużo więcej osób. Nie w każdym mieście w Polsce jest gabinet psychologiczny. W związku ze stale rozwijającym się tym obszarem rynku, ludzie niemający swobody wyboru, dziś mogą cieszyć się ze zwiększonej oferty, dostępnej także dla nich;
  • Psychoterapia online to nie tylko dialog pomiędzy psychologiem, a pacjentem.

    Jest to także wykorzystywanie najróżniejszych ćwiczeń i dedykowanych platform. Wzbogaca i ułatwia to nawiązanie potrzebnej więzi oraz usprawnia dojście do źródła problemu, a w efekcie jego rozwiązania;

  • Dzięki używanym komunikatorom w trakcie sesji, całe rozmowy są skutecznie zapisywane. Nie potrzeba już tradycyjnego notatnika i długopisu, gdzie niektóre wątki mogłyby być pominięte. Nagrania i dokumenty pozwalają na swobodne przemieszczanie się pomiędzy danymi obszarami;
  • Psycholog, który przeprowadza realny dialog z pacjentem, może być wspierany przez swoich współpracowników lub nawet cały zespół.

    Dzięki takiemu zabiegowi, sesja jest bardziej efektywna, a pacjent w gruncie rzeczy ma wrażenie, że rozmawia tylko z jedną osobą. Takie wsparcie pojedynczego psychologa pozwala na szersze rozeznanie tematu, a nawet umożliwia szybsze dotarcie do sedna problemu pacjenta.

Podsumowując wypisane zalety, można jednoznacznie stwierdzić, że warto korzystać z psychologii online. Jest ona tak samo skuteczna jak wizyta w stacjonarnym gabinecie, lecz dużo wygodniejsza.

Trzeba zaznaczyć także, że jest świetna dla tych, którzy borykają się z problemami finansowymi, ponieważ cenniki takich wizyt są znacznie tańsze od tradycyjnych wizyt.