Kardiologia –choroby naczyń krwionośnych.

Kardiologia –choroby naczyń krwionośnych.

Dziedzina medycyny, którą jest kardiologia, nie zajmuje się jedynie schorzeniami serca. Podejmuje się również opieki nad pacjentami, jacy zmagają się z schorzeniami obejmującymi naczynia krwionośne. Warto wiedzieć, jakie choroby mogą dotknąć wnętrze naszego ciała, a w szczególności układ krwionośny. Znając ich najpopularniejsze symptomy, łatwiej będzie nam określić co dzieje się z ciałem.

Lista kardiologicznych przypadłości, które mogą się zdarzyć

Czy słyszałeś o ziarniaku Wagnera? To przypadłość, która dotyka nie tylko układ krwionośny, ale także atakuje układ oddechowy. W szczególności na jej niepożądane działanie narażone są płuca. Prowadzi do uszkodzeń średnich oraz małych naczyń krwionośnych, które znajdują się w składzie ludzkich dróg oddechowych. Kolejnym schorzeniem jest zapalenie dotykające układ immunologiczny będący układem odpornościowym.

Prowadzi ono do atakowania naczyń krwionośnych znajdujących się w powyższym układzie poprzez przeciwciała, które tworzą w nich skrzepy. Dzięki ich ukształtowaniu powstają problemy z przepływem krwi, a stan pacjenta sukcesywnie się pogarsza. Zapalenie dąży do wyeliminowania naczyń krwionośnych, co w najgorszym stadium może być sporym zagrożeniem dla życia człowieka. Istnieje również przypadłość kardiologiczna, która występuje najczęściej u chłopców.

Są na nią narażeni od drugiego do jedenastego roku swojego życia. Nazywa się ją chorobą Schönleina-Henocha. Prowadzi do powstania na powierzchni skóry nieestetycznych czerwonych plamek w postaci wyprysków, które sygnalizują stan zapalny małych naczyń krwionośnych. Nieleczona plamica alergiczna może skutkować martwicą, która będzie efektem zaburzeń prawidłowego przepływu krwi u małego pacjenta.

Dlatego rodzice i opiekunowie powinni czujnie przyglądać się skórze swoich pociech, szczególnie gdy przeszły choroby powiązane z infekcjami górnych dróg oddechowych. W kardiologii to z powikłaniami po tego typu infekcjach łączy się powstanie objawów plamicy alergicznej. Należy uważnie szukać plamek przede wszystkim na nogach i stopach dziecka, a także pośladkach. Dodatkowo występują one razem z bólem brzucha i obrzękami poszczególnych stawów.

Po zaobserwowaniu tego typu zmian, jak najszybciej trzeba odwiedzić gabinet lekarza specjalisty. Czekanie na dalszy rozwój schorzenia nie przyniesie niczego dobrego.