Spożywanie mięsa a ekologia
Mimo że mięso nie stanowiło w początkach życia ludzkiego fundamentu żywieniowego, dziś jest nim z pewnością. Mięso spożywa się bowiem nie tylko w wielu różnorodnych formach, pozyskuje z różnych zwierząt, ale też je nawet przy każdym posiłku. Można powiedzieć, że jest ono pewnego rodzaju produktem globalnym, ponieważ gości na stołach na całym świecie. Oprócz dominującej większości miłośników tego pożywienia, stopniowo powiększa się jednak grupa osób odmawiających jedzenia mięsa. Ostatnie kilkanaście lat uświadomiło bowiem ludzi na temat tego, że mięso nie tylko nie jest bardzo wartościowym pokarmem, ale też produkuje się je z ogromnymi szkodami dla środowiska. W związku z tym ruch sprzeciwiający się jedzeniu zwierząt z powodów etycznych, teraz otrzymał kolejny argument w postaci nieekologicznej produkcji mięsa.
Oczywiście nie jest tak, że każde mięso powoduje niebywałe szkody i straty w środowisku. Małe gospodarstwa czy farmy znacząco poprawiają wizerunek przemysłu mięsnego, jednakże to nie one stanowią jego przeważającą część. Wielkie koncerny zajmujące się hodowlą oraz produkcją mięsa dopuszczają się wielu haniebnych i godnych potępienia czynów. Wszystko zaczyna si ę już w samym sposobie bytowania zwierząt, na bestialskim zabijaniu kończąc. Wiele firm nie przejmuje się przepełnieniem klatek, staniem krów czy świń w jednym miejscu, wzajemnym zadeptywaniem się przez kury lub też spaniem w odchodach. Dla nich liczy się głównie ilość mięsa jaką uda im się pozyskać oraz to, by sprzedać je za jak największą cenę.
Nie bez znaczenia są także warunki osób pracujących w ubojniach, które często budzą prawdziwy lęk. Wielogodzinne zmiany, drętwienie kończyn, potworny smród, mała pensja to tylko niektóre cechy etatu w takim miejscu jak ubojnie lub hodowle. Zwierzęta, które nie spełniają produkcyjnych wymagań – mają za małą wagę lub są za chude są bardzo często po prostu zabijane. Wszystko to wpływa na to, że ruch przeciwko przemysłowi mięsnemu jeszcze nigdy nie był tak zaangażowany.
Dlaczego warto zrezygnować z mięsa?
Jeśli chodzi o powody związane ściśle z samymi zwierzętami, przede wszystkim osobniki w fermach żyją w ogromnym stresie i nie mogą realizować potrzeb biologicznych własnego gatunku. Co więcej, przemysł mięsny przyczynia się do zmniejszania populacji występujących na świecie zwierząt.
Z punktu widzenia ekologii, procesy związane z wytwarzaniem mięsa generują ogromne ilości wody, która to mogłaby zostać spożytkowana w o wiele lepszy sposób. Dodatkowo, do atmosfery uwalnianych jest bardzo dużo gazów szklarniowych napędzających i pogłębiających efekt cieplarniany na naszej planecie. Z mięsa warto zrezygnować również z powodów zdrowotnych. Dieta wegetariańska przyczynia się bowiem do obniżenia cukru we krwi, poprawienia ciśnienia, a także spadku poziomu cholesterolu. Jest ona również mniej kaloryczna, dlatego prowadzi do spadku masy ciała, który spowodowany jest pobudzonym metabolizmem. Rezygnacja z wyrobów mięsnych to jednak przede wszystkim bardzo dobry wybór dla osób cierpiących na choroby serca.