Wychowanie musi być dobrze przemyślane

Bardzo dużo mówi się o wychowywaniu. O wychowywaniu dzieci, wychowywaniu zwierząt i mogłoby się wydawać, że to nie jest nic trudnego, że to już tyle pokoleń było wychowywanych, że my także możemy sobie poradzić. Jednak warto sobie zdawać sprawę z tego, że tutaj wszystko musi być naprawdę dobrze przemyślane, że trzeba się zastanowić, jak chcemy aby takie wychowywanie przebiegało, a także w jaki sposób chcemy prowadzić do osiągnięcia zamierzonych celów. W praktyce może się okazać, że jednak nie jest to takie proste jak myśleliśmy, że będzie, kiedy zapoznawaliśmy się z teorią.

Przede wszystkim konsekwencja

Tak naprawdę nie ma tutaj większego znaczenia, czy zajmujemy się wychowywaniem dziecka, czy może zajmujemy się wychowywaniem zwierzęcia. Podczas tej czynności niezwykle ważna będzie nasza konsekwencja. To abyśmy potrafili w odpowiedni sposób reagować na konkretne zachowania.

Jeśli mówimy, że czegoś nie wolno robić, to taki sam sygnał musi być wysyłany za każdym razem, bez względu na okoliczności. Jeśli mówimy dziecku, że nie może skakać po tapczanie, bo może spaść, to taki sam komunikat jak ten wysyłany na co dzień, musi ono słyszeć podczas wizyty gości. Nie może być tak, że na co dzień czegoś mu zabraniamy, ale w jakichś sytuacjach, gdy obawiamy się oceny ze strony innych ludzi, jednak mu na dane zachowanie pozwalamy. Im bardziej będziemy konsekwentni, im bardziej będziemy trzymali się ustalonych zasad, tym bardziej nasz wychowanek będzie się czuł bezpieczny, bo bez najmniejszego problemu będzie wiedział, co faktycznie mu wolno, a czego robić nie może.

Warto ustalić jedną linię działania

Czasami jest tak, że jeden rodzic czegoś zabrania, a inny na to pozwala. Takie zachowanie nie jest dobre, wprowadza zamęt w życie dziecka, a to też powoduje, że na początku jest ono zagubione, a później stara się wykorzystywać daną sytuację. Dlatego też jeśli chcemy mieć pewność, że nasze metody wychowawcze będą miały sens, że będą przynosiły oczekiwane skutki, to musimy mieć przygotowaną jedną linię działania.

Jeśli partner zabrania czegoś dziecku, to my nie możemy mu na to pozwalać, jeśli przyjdzie do nas z pytaniem. Czasami warto jest powiedzieć dziecku, że się zastanowimy nad jego prośbą, a później po prostu omówić między sobą tą prośbę i dać odpowiedź, która wcześniej zostanie wspólnie uzgodniona. Jeśli będziemy mieli określoną jedną linię wychowywania i tego będziemy się trzymali, to z pewnością odniesiemy sukces. Warto zobaczyć jak to wszystko działa, poczytać na ten temat odpowiednie książki. Im lepiej się do tego przygotujemy, tym większa będzie szansa, że będziemy zadowoleni z efektu końcowego, jaki uda nam się tutaj uzyskać. Zwłaszcza, że wbrew pozorom wychowanie to długotrwały i dość trudny proces, w którym każdy co jakiś czas popełnia jakieś błędy. Nie ma się ich co obawiać, tylko trzeba je jak najszybciej naprawiać.

części zamienne merlo