Odpowiednie przygotowanie do ćwiczeń też jest ważne

Tak naprawdę najważniejsze jest tutaj to, abyśmy każdego dnia poświęcali przynajmniej kilkadziesiąt minut na aktywność fizyczną. To nie musi być nic wielkiego. Możemy zdecydować się na szybki spacer, chodzenie z kijkami nordic walking, jazdę na rowerze, trucht. To co wybierzemy będzie zależało od naszych preferencji i możliwości naszego ciała. Oczywiście jeśli tylko możemy, to warto chociaż od czasu do czasu sięgać po bardziej intensywne ćwiczenia, które naprawdę nas zmęczą, zwłaszcza jeśli marzy nam się szczupła sylwetka. Jednak bez względu na to, czy chcemy wybrać się na szybki spacer czy pójść na siłownię i solidnie poćwiczyć, zawsze powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.

Warto zrobić rozgrzewkę

Za każdym razem, kiedy planujemy zmusić nasze ciało do większego wysiłku powinniśmy je na początku do tego odpowiednio przygotować. To oznacza, że powinniśmy je dobrze rozgrzać, tak aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Świetne będą tutaj wymachy kończyn, podskoki, pajacyki, skłony. Wszystkie te ruchy, które z jednej strony pomogą nam rozgrzać ciało, sprawią, że nasze stawy będą bardziej rozruszane, a dodatkowo jeszcze pomogą nam je rozciągnąć. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, naderwania sobie jakiegoś mięśnia.

Ważne jest to, aby taka rozgrzewka była przeprowadzana bezpośrednio przed ćwiczeniami, aby była rozgrzewająca, ale jednocześnie niezbyt męcząca, bo może się wówczas okazać, że nie będziemy mieli już siły do wykonania właściwych ćwiczeń. Jeśli czujemy, że już jesteśmy dostatecznie rozgrzani, to możemy przejść do ćwiczeń, chociaż tutaj również powinniśmy systematycznie zwiększać ich intensywność, tak aby nasze ciało miało możliwość się do nich przyzwyczaić i dostatecznie rozgrzać, zanim narzucimy sobie szybkie tempo.

Później też pamiętajmy

Oczywiście ważna jest rozgrzewka i odpowiednie wykonywanie ćwiczeń właściwych. Jednak nie możemy tutaj zapominać o tym, że po samych ćwiczeniach niezwykle ważne jest również to, abyśmy się odpowiednio rozciągnęli. Im bardziej intensywne były nasze ćwiczenia, tym bardziej spięte może być po nich nasze ciało. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy od razu po zakończeniu ćwiczeń przeszli do rozciągania. Skłony, naciąganie rąk i nóg, przyciąganie ich do ciała, wszystkie te ruchy, które pomogą nam rozluźnić nasze ciało, będą niezwykle ważne. Co więcej, jeśli w ten sposób zakończymy nasze ćwiczenia, to pozwolimy, aby nasze ciało stopniowo zmniejszało wysiłek, aby miało szansę spokojnie wyhamować. Dlatego tak samo jak ważna jest rozgrzewka przed ćwiczeniami, tak samo ważne jest to, abyśmy na koniec wykonali serię rozciągnięć, które pozwolą nam w odpowiedni sposób zakończyć całe ćwiczenia i rozluźnić po nich nasze ciało. Warto pamiętać, że ważne są nie tylko same ćwiczenia i dieta, ale również to, jak się przygotowujemy do tego wysiłku fizycznego i jak go kończymy. Jeśli wszystko będziemy robić w prawidłowy sposób, to będzie istniała mniejsza szansa na to, że ulegniemy jakiejś kontuzji.

Siłownie zewnętrzne - sprzęt www.chirurgiaonkologiczna.org.pl