Nie możemy ignorować co się dzieje w ekologii

Zazwyczaj jest tak, że jeśli coś nie dzieje się blisko nas, jeśli nie dotyczy nas osobiście, to tego nie zauważamy, nie przywiązujemy do tego zbyt wielkiej uwagi i wydaje nam się, że ta sprawa nas nie dotyczy, że my nie mamy z nią nic wspólnego. W większości sytuacji pewnie tak faktycznie jest, jednak jeśli chodzi o ochronę środowiska o równowagę ekologiczną, to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wszyscy mamy na nią wpływ, a co się z tym wiąże, nasze działania mają wpływ na to, co dzieje się tysiące kilometrów od nas.

Teraz to wiemy

Owszem, dawniej człowiek nie miał możliwości, aby zyskać wiedzę jak jego działania wpływają na środowisko i jak to się odnosi do sytuacji, które mają miejsce tysiące kilometrów od niego. Teraz mamy znacznie większą wiedzę, większe możliwości technologiczne, a to oznacza, że nie możemy udawać, że nie wiemy, jak w ekologii wszystko jest ze sobą powiązane. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nasze codzienne wybory i działania mają wpływ na to, jak wygląda środowisko, o ile zostało zanieczyszczone i jak to się przekłada na zmiany klimatyczne. Może one jeszcze nie dotykają aż tak mocno nas osobiście, może widzimy to ocieplenie klimatu, może dostrzegamy brak surowych zim, które znają jeszcze dorośli ze swojego dzieciństwa, ale jednak te zmiany zachodzą, a w niektórych rejonach świata są odczuwane znacznie bardziej. To oznacza, że jeśli posiadamy taką wiedzę, jeśli zostało już udowodnione że działania każdego z nas mają wpływ na to, jak wygląda środowisko, to oznacza, że powinniśmy się zastanowić, w jaki sposób możemy te nasze zachowania zmienić, w taki sposób, aby przyczyniały się one do ochrony środowiska, a nie do jego niszczenia. Im szybciej zaczniemy podejmować odpowiednie działania, tym większa będzie szansa, że uda nam się powstrzymać ten niebezpieczny proces.

Skoordynowane działania

www.eszczepienia.net.pl

Oczywiście zmiana zachowań jednej rodziny na niewiele się zda, jeśli inni nie pójdą za jej przykładem. Dlatego, jeśli chcemy dbać o środowisko, jeśli chcemy, aby ta ekologiczna świadomość przyniosła pozytywne efekty, to musimy się w nią włączyć wszyscy. To oznacza, że każdy z nas musi zmienić swoje zachowanie, a więc musimy zrezygnować z plastikowych opakowań i wszystkich innych tego typu rzeczy, które nie są nam potrzebne. Zamiast kupować nowe rzeczy, które generują koszty i zużywają zasoby naturalne, powinniśmy starać się odnawiać stare przedmioty, albo wymieniać się nimi, tak aby mogły komuś jeszcze posłużyć, zamiast wyrzucać je na śmietnik. Każdy z nas ma takie rzeczy, które kupił pod wpływem chwili, bez namysłu, chociaż nie są mu one do niczego potrzebne. To oznacza, że powinniśmy bardziej przyjrzeć się naszym zakupom i temu, żeby nie poddawać się konsumpcjonizmowi. Mądre zakupy, ograniczające się do tego, co faktycznie jest niezbędne. Segregowanie śmieci, ograniczanie zużycia energii i wody, niezaśmiecanie środowiska, korzystanie z nowych pieców i dobrej jakości opału.

Niby niewiele, ale jednocześnie ma to ogromne znaczenie dla naszego środowiska.

Nowoczesny analizator spalin wykonuje wiele pomiarów jednocześnie transport mebli z wnoszeniem kielce