Kosmetyki naturalne – o czym powinieneś wiedzieć

Duża popularność ruchu zero waste, większa świadomość ekologiczna oraz udowodnione zmiany klimatu sprawiają, że coraz więcej osób stara się żyć w zgodzie z naturą i rezygnować z niepotrzebnych produktów. Widać to między innymi na rynku kosmetycznym, który obecnie niemalże ugina się pod ciężarem kosmetyków naturalnych, które kuszą przede wszystkim nazwą, sugerującą bycie eko. Oczywiście nie ma nic złego w kupowaniu tego typu kosmetyków tylko z takich powodów, jednakże warto zainteresować się tym tematem jeśli leży nam na sercu utrzymanie ciała w dobrej kondycji. Kosmetyki naturalne to szerokie pojęcie, ponieważ pod ten szyld podczepia się dziś bardzo wiele różnych marek i produktów. Jednakże istotą tego pojęcia jest to, że kosmetyki powinny być pozbawione wszelkich sztucznych chemicznych substancji, które to mogą skórze zwyczajnie szkodzić.

Bardzo często wywołują reakcje alergiczne, podrażnienia, a także sprzyjają powstawaniu trądziku i stanów zapalnych. Dodatkowo mogą zapychać i obciążać skórę, która to nie będzie w stanie czerpać z kosmetyków żadnych korzyści. Warto jednak pamiętać, że samo określenie naturalny czy eko nie warunkuje dobrego składu kosmetyku. Aby być pewnym, że jest on wolny od chemicznych substancji warto czytać listę składników, zwaną listą INCI. Lista INCI obejmuje długi spis składników znajdujących się w kosmetykach zarówno w języku angielskim jak i łacinie.

Mimo że dla przeciętnego czytelnika mogą być nieco trudne w rozszyfrowaniu, są kluczem do wybierania wartościowych kosmetyków. Poza tym, na rynku jest obecnie wiele aplikacji, które poprzez skanowanie kodu kreskowego same szczytują skład kosmetyku i wskazują na jego zawartość. Pamiętajmy by nie dać się nabrać na napisy naturalne i eko, które to mogą występować nawet na produktach z ledwie domieszką naturalnych składników. To właśnie lista składników jest tym, co powinno rozwiać nasze wątpliwości i pomóc w doborze odpowiedniego produktu. Sztuczne składniki występujące w kosmetykach: 1.

Oleje – oprócz wody, bazą w tradycyjnych kosmetykach są tanie i łatwo dostępne oleje syntetyczne. Pokrywają one skórę cienkim nieprzepuszczalnym filmem, co uniemożliwia prawidłowe wnikanie w skórę składników aktywnych. 2. Emulgatory – służą łączeniu składników o konsystencji olejowej i wodnej. Najpopularniejsze to PEG oraz PPG.

Same w sobie nie są toksyczne, jednak sprawiają, że nasza skóra staje się podatna na toksyny ze środowiska, a dodatkowo mogą powodować alergie. 3. Konserwanty – są nieodzownym elementem kosmetyków, ponieważ pozwalają na ich długie przechowywanie. Substancje syntetyczne uznawane kiedyś za bezpieczne, dziś budzą jednak pewne wątpliwości. Obecnie uważa się, że wpływają nie tylko na alergie, ale też negatywnie oddziałują na system hormonalny człowieka.

4. Substancje zapachowe – dzięki nim kosmetyki pięknie pachną, jednak w praktyce mogą składać się nawet z kilkunastu różnych substancji chemicznych. To właśnie one są odpowiedzialne za większość reakcji alergicznych na kosmetyki.

toyota używana www.battlefieldheroes.com.pl