Jak wygląda ekologia w naszym wykonaniu?

Lubimy patrzeć na innych, krytykować ich postępowanie. Patrzymy na różne państwa, na ludzi nimi zarządzających i denerwujemy się, że nic nie robią w kierunku ograniczenia zniszczeń, jakie pojawiają się w środowisku, że nie ograniczają zużycia plastiku, nie patrzą na to jak zlikwidować emisję szkodliwych gazów. A jeśli nawet coś robią, to uważamy, że za mało, że powinni robić więcej i jesteśmy chętni do krytykowania. Jednak czy w tym wszystkim, chociaż przez chwilę zastanowiliśmy się nad tym, co takiego my robimy, aby walczyć o środowisko? Jak wygląda ekologia w naszym wykonaniu i czy naprawdę nie mamy tutaj sobie nic do zarzucenia?

Zacznij od siebie

Ktoś może powiedzieć, że jego działania na niewiele się zdadzą, bo przecież on sam niewiele może.

Ta jedna jego butelka, jedno plastikowe opakowanie, to nic wielkiego, a co się z tym wiąże, przecież rezygnacja z nich nie sprawi, że nagle świat będzie mniej zanieczyszczony, a środowisko będzie lepiej funkcjonowało. A jednak. Gdyby każdy człowiek na świecie ograniczył zużycie plastiku w swoim domu, to przeliczając takie zachowanie razy setki, tysiące czy miliardy ludzi, moglibyśmy obserwować realne różnice w zmianach, jakie pojawiają się w środowisku. Odnotowalibyśmy mniejsze zanieczyszczenie, pozytywnie wpłynęlibyśmy na zmiany klimatyczne i z pewnością zadbalibyśmy o środowisko.

Dlatego też, zanim zaczniemy wymagać od innych, zanim będziemy ich krytykować, najpierw spójrzmy na siebie i zastanówmy się, jakie działania my podejmujemy, abyśmy mogli powiedzieć, że żyjemy ekologicznie. Czasami nie potrzeba wiele, ale jeśli każdy podejmie choćby te najmniejsze działania, to możemy być pewni, że efekty będą widoczne. A kiedy my je podejmiemy, będziemy mieli prawo wymagać, aby także inni ludzie i rządy poszczególnych krajów podejmowały większe i bardziej zdecydowane działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

Jakie działania możemy podejmować?

Zastanawiamy się nad tym, jakie działania możemy podejmować, abyśmy mogli mówić, że ekologia jest nam bliska i że faktycznie możemy mówić o dbałości o środowisko? Przede wszystkim zrezygnujmy z plastikowych butelek na rzecz szklanych.

Nie bierzmy foliówek na zakupy, zastępując je siatkami materiałowymi, które są wielokrotnego użytku. Jeśli chcemy kupić warzywa czy owoce, to także nie wkładajmy ich do foliowych woreczków, zamiast tego korzystajmy z siateczek wielorazowych. Nie korzystajmy ze słomek jednorazowych, z plastikowych sztućców czy talerzyków. To niby niewielkie zmiany, ale jeśli będziemy konsekwentni i będziemy do takich działań zachęcać także innych, to możemy być pewni, że przyniosą one spodziewane efekty.

Zwłaszcza jeśli poważnie podejdziemy także do segregowania śmieci, tak aby można je było ponownie wykorzystać. Ekologia to zagadnienie, które nie dotyczy tylko działań państw, ale dotyczy każdego z nas. Każdy człowiek może się włączyć w działania mające na celu ochronę środowiska, a im prędzej do tego dojdzie, tym szybciej zauważymy pożądane efekty.

https://cermotor.com.pl/sport/ serwis toyota poznań