Czym zajmuje się kardiolog? Sprawdzamy!

Wśród wielu chorób określanych mianem cywilizacyjnych z pewnością znajdują się także różne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Niestety coraz więcej czynników przyczynia się temu, że coraz więcej osób cierpi z powodu różnych problemów kardiologicznych. Będą to między innymi siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta czy brak ruchu i ogrom stresu. Wszystko to może doprowadzić do znaczącego pogorszenia się kondycji choćby tak ważnego dla nas narządu jakim jest serce. Tymczasem choroby układu sercowo-naczyniowego mogą być bardzo poważne w skutkach. Ich leczeniem zajmuje się kardiolog, dlatego też warto wiedzieć, kim dokładnie jest ten specjalista oraz jakie choroby leczy. Należy zacząć przede wszystkim od tego, że kardiologia to dziś bardzo rozwinięta dziedzina medycyny, przede wszystkim przez wzgląd na to, iż schorzenia kardiologiczne dotykają coraz większej liczby ludzi. W związku z tym wciąż opracowuje się coraz to nowsze sposoby leczenia, dzięki którym można by ograniczyć wpływ tych schorzeń na nasze zdrowie. Czym więc zajmuje się sam lekarz kardiolog? Jego zadaniem jest przede wszystkim diagnoza, a potem także leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kardiolog może więc rozpoznawać wrodzone i nabyte wady serca, a następnie ustalać leczenie oraz prowadzić pacjentów w trakcie rehabilitacji. Bardzo ważnym jego zadaniem jest również profilaktyka.

Kiedy udać się do kardiologa?

Kardiologia ma oczywiście szereg różnych specjalizacji, które to koncentrują się na określonych problemach i schorzeniach. W związku z tym wizyta u lekarza specjalisty to dla wielu osób dość częsta sprawa, choć nie każdy jeszcze do końca wie, kiedy warto umówić się do kardiologa. Istnieją natomiast pewne sygnały, które należy uznać za niepokojące. Wśród nich będziemy mieli takie rzeczy jak:

  • ból w klatce piersiowej,
  • zaburzenia pracy serca,
  • duszności,
  • omdlenia i/lub zasłabnięcia,
  • obrzęk twarzy i kończyn.

Pewnych rzeczy po prostu nie powinno się bagatelizować – nawet jeśli koniec końców okaże się, że był to jedynie fałszywy alarm. Dla wielu osób wizyta u jakiegokolwiek lekarza może być prawdziwie stresującym przeżyciem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chodzi tutaj przede wszystkim o nasze zdrowie, a także o codzienne samopoczucie. Kardiolog jest tymczasem w stanie wykonać szereg różnych badań, dzięki którym będzie dokładnie wiedział, co tak w zasadzie nam dolega i jakie kroki należy podjąć, aby poprawić kondycję naszego serca bądź też naczyń krwionośnych.