Co jeść na zdrowe serce?

Nie ma żadnych wątpliwości – serce to jeden z najważniejszych narządów w całym naszym organizmie. Tymczasem coraz częściej chorujemy na różnego rodzaju choroby serca, które mogą być dla nas niezwykle groźne. Warto więc wiedzieć co robić, aby zadbać o swoje serce. Sęk w tym, że czynników wpływających na ten narząd jest bardzo dużo.

Czasem wystarczy jednak tylko mały krok, by rozpocząć drogę ku znacznie zdrowszemu życiu – ważna jest odpowiednia motywacja oraz świadomość, że to długotrwały proces. Wpływ na kondycję tego narządu ma wiele różnych rzeczy, począwszy od trybu życia, poprzez podejmowanie (lub nie) aktywności fizycznej, a skończywszy właśnie na diecie. Dobrze zbalansowana dieta powinna być podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Trzeba zdawać sobie przy tym sprawę, że jesteśmy jak najbardziej w stanie zachować w jadłospisie wszystkie te potrawy, które lubimy, a które niekoniecznie są zdrowe – początkowo można przecież je po prostu ograniczyć, a większy nacisk położyć na zdrowe odżywianie.

Dla wielu jest to spore wyrzeczenie, lecz warto to zrobić, szczególnie jeśli ma to pozytywnie wpłynąć na nasze serce. O czym warto wiec pamiętać? Jednym z pierwszych kroków może być całkowite zrezygnowanie z soli lub też przynajmniej poważne jej ograniczenie w naszej diecie. Nie jest to wcale łatwe zadanie, gdyż sól występuje bardzo często w roli konserwantu, natomiast zbyt dużo jej w naszym jadłospisie może być dla nas szkodliwe. Dobrze jest także zamienić tłuszcze – ze zwierzęcych na roślinne.

www.eilawski.pl

W związku z tym warto jest postawić między innymi na ryby czy oleje roślinne, a porzucić choćby margarynę. Dobrym pomysłem jest także włączenie do swojej diety potasu, tak więc na co dzień powinniśmy jeść:

  • kasze,
  • pomidory,
  • banany,
  • brzoskwinie,
  • groszek,
  • orzechy,
  • rośliny strączkowe.

Warto zapisać sobie więc wszystkie te zdrowe produkty i choćby krok po kroku wprowadzać je do swojego jadłospisu. Dla wielu osób może być to spore wyzwanie, podczas gdy inni może po prostu nie mają zbyt dużo czasu na przygotowywanie własnych posiłków.

Wiele przepisów nie wymaga jednak zbyt wiele czasu, a zdrowe potrawy można przyrządzać szybko i prosto. Wyzwaniem mogą okazać się za to zakupy, natomiast coraz więcej marketów umożliwia nam choćby zakupy online, dzięki czemu nie musimy nawet wychodzić z domu. Za tym, aby samemu przygotowywać sobie posiłki przemawia także fakt, że w ten sposób będziemy mogli kontrolować wszystko to, co znajdzie się koniec końców w daniu. Dzięki temu z pewnością skutecznie zadbamy o nasze serce.

kardiolog poznań samochody poleasingowe honda