Citroen Saxo – małe auto, silnik diesla

Do wielkiej rodziny Citroenów należy również model Saxo. Był on produkowany przez koncern w okresie, który rozpoczął się w 1996 roku, a zakończył w 2003 roku.

Wychodził na taśmy w fabrykach we Francji oraz Portugalii. Pojawiał się zarówno w wersji trzydrzwiowego, jak i pięciodrzwiowego hatchbacka.

W tym samym czasie wypuszczono też ponadczasowy model Peugeot 106. Samochody różniły się właściwie między sobą jedynie oblachowaniem oraz wykrojem lamp.

Model Saxo zastąpił w późniejszych latach Citroen C2. Saxo, by zbliżyło się możliwie wyglądem do pozostałych modeli Citroena, przeszło spory lifting przodu.

Charakteryzowało się dużą przestrzenią, jeśli brać pod uwagę jego klasę, mogącą spokojnie zapewnić komfort czwórce podróżnych. Szybko stało się ono autem, uważane za bardzo solidne i niebywale oszczędne.

www.gemsandstamps.it

W przypadku samochodu, wyposażonego w silnik diesla, spala on bowiem średnio około 4,7 litra oleju napędowego w przeciągu stu kilometrów. To naturalnie ogranicza też emisję toksycznych spalin do najbliższego środowiska.